Co warto wiedzieć o kształtach styków w przekaźnikach?

Co warto wiedzieć o kształtach styków w przekaźnikach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W sytuacji, gdy dwa styki zwierają się, następuje zamknięcie układu elektrycznego – tak w skrócie działają przekaźniki. Warto jednak wiedzieć, że nie bez znaczenia jest kształt tych styków, a także siła ich docisku. Mała siła w praktyce oznacza jedynie kilka efektywnych punktów. Aby to zmienić, wystarczy ją zwiększyć. Należy jednak pamiętać, że każdy element ma swoją wytrzymałość mechaniczną. Z kolei kształt styku jest uzależniony od producenta i konkretnego urządzenia.

Najpopularniejsze kształty styków przekaźników

Nity stykowe charakteryzujące się cylindrycznym kształtem są zazwyczaj wykorzystywane w przekaźnikach bimetalowych, a także w wersjach miniaturowych. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki i łatwy montaż. W sytuacji, gdy dochodzi do zamknięcia obwodu elektrycznego, następuje zderzenie styków (i jednoczesne czyszczenie zmniejszające rezystancje). Co się dzieje w przypadku poszczególnych rodzajów styków?

  • Przekaźniki ze stykami o małym profilu ograniczają do minimum możliwość spadku napięcia. Styk jest wykonany z metalu lub specjalnego stopu.
  • Styki krzyżowe umożliwiają osiągnięcie sytuacji, w której małe powierzchnie wywierają na siebie duży nacisk. Jest to niezwykle istotne dla utrzymania czystości połączenia, a co za tym idzie, niskiej rezystancji.

W sklepie AVT na https://sklep.avt.pl/ można znaleźć szeroki wybór przekaźników ze wszystkimi konfiguracjami styków, a także z napięciem cewki zawierającej się w zakresie od 5 V do 230 V. Dostępne są modele o maksymalnym obciążeniu od 1 A do 70 A. Szybka wysyłka i bezpieczny transport sprawiają, że sklep AVT od lat cieszy się zaufaniem zarówno profesjonalistów, jak i hobbystów oraz miłośników elektroniki.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*